Haldun kosay Lisesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ziya Doğan’ın basın toplantısı

Ziya Doğan’ın basın toplantısı Empty Ziya Doğan’ın basın toplantısı

Mesaj tarafından dj_gürhan Cuma Ekim 12, 2007 2:42 am

Teknik Direktörümüz Ziya Doğan , “Elimizden gelenin en iyisini yaparak başarılı olmak istiyoruz” dedi. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenleyen Doğan, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.
Trabzonspor neden göze hoş gelen futbol oynamıyor. Şu ana kadar 11 puan kaybetti. Bunu bekliyormuydunuz?

Takım olgusunu oluşturmak çok kolay değil. Dünyanın her yerinde takım olmak için zaman istenir. Bize o zaman verilmedi. Buna rağmen oluşturduk. Geldiğimde 23-25 tane oyuncu yeniydi. Biz ‘ikinci yarıdan itibaren takım oyunu ortaya çıkacak’ dedik. 7-8 hafta zorlandık. İyi bir takım ortaya çıkardık. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında söylediklerimiz ortada. O gün söylediklerimin bugün de arkasındayım. O günlerde iskeleti yeni kurduğumuzu söylemiştim. Sezona iyi iskelet oluşturarak başladık. Yeni sezona girerken nerelerde eksikler varsa tamamlarsak istediğimiz hedefe rahatlıkla koşarız demiştik. Bu eksiklikleri tam giderdik diyemiyorum. Bunlara rağmen mazerete sığınmadan yola çıktık. Çok olumsuz şartlarda bir Sivasspor maçı oynadık. Sezon başı Avrupa Kupaları’ndan eledik. Çok sıkıntılar yaşadık. Şu anda karamsar havaya gerek yok. İddialı konumdayız. Göze hoş gelen futbolun nasıl oynanacağını herkesten çok iyi biliyorum. Şimdi bir şeyler söylediğimizde birileri bunu mazeret olarak kabul edebilir. En fazla bunu ben istiyorum. Türkiye’de insanlar bir şeyleri kaçırıyor. Eskiden orta sahayı boş bırakan Anadolu takımları şimdi yok. Büyüklerle Anadolu takımları arasındaki fark açık değil. Herkes herkesi yenebilir. Tüm büyük takımlar bunu yaşıyor. Büyükler çok puan kaybedecek dedik. Trabzonspor’un sanki karşısında hiç rakip yok gibi konuşuluyor. Takımlar artık kuvvetli. Anadolu takımları sistemi kurdu. Karşımızda çocuklar takımı yok. İstediğimiz gibi şov yapamayız. Şu an sadece Galatasaray iyi hava yakaladı. Tarihinin en iyi başlangıcını yaşıyor. Diğer büyükler ise çok puan kaybetti. Bu doğal. O nedenle zevkli futbolu oynayabilmek için şartları iyi hale getirmek, eldeki mevcut kadroya çok fazla katkı yapmak lazım. Real Madrid yıldızları toplayarak zevkli futbol oynadı ancak başarılı olamadı. Barcelona yıldızları takım oyununda birleştirdi ve başarıya ulaştı. Zevkli futbolun hangi malzemeyle oynayabileceğimizi biliyorum ama Trabzonspor’da bunu kurmak zor. Ben de diyorum ki; keşke Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın bütçesinin yüzde 5’i bende olsa da futbol Türkiye’de ve Avrupa’da nasıl oynanır diye gösterebilsem. Onun hayalini yaşıyorum. Trabzonspor transferde sıfır para harcadı. Bonservissiz oyuncular alındı. Tarihinde ilk defa oldu bu iş. Kimseyi kırmak için söylemiyorum bunları ama biraz insaf. Detayları düşünmek lazım. Puanları da bu yüzden kaybettik. Kasımpaşa maçını kazanıp buradaki Beşiktaş maçına moralli çıkmak istiyorduk. Ama o Kasımpaşa takımı diğer büyük takımlara karşı da iyi oynadı. Galatasaray da Ümit Karan’ın mucizevi golü olmasa kazanamazdı. Trabzonspor dünya devi olarak görülüyor. Sanki karşısında rakip yok. Bu dengeli bir düşünce değil.

1.5 ay önce takımın 3-4 hafta sonra hazır olacağını söylemiştiniz. Şuan size göre tam olarak hazır?

Konuştuklarımın farkındayım. Sezon başında iyi hazırlanamadık. 8 günlük çalışmayla Avrupa kupalarına katıldık. Oyuncuların maç kondisyonu belli seviyeye getirirsek iyi olacağız demiştik. Erdinç lige ilk maçı olarak başladı. Milli takımdaki diğer oyuncular da hazır değildi. Ona rağmen iyi başladık. Yavaş yavaş eksiklerimizi giderip ligde daha iddialı konuma geliriz dişe düşündük. Mesela Yattara önemli ancak katkısı yüzde 50. 4.5 aylık sakatlık sürecinden çıktıktan sonra hemen hazır olamazdı. İleride daha iyi olacak. Son iki haftada sergilediği oyundan memnunum. 5 hafta sonra daha da memnun olacağım.

Kamuoyunda Nuri Albayrak dışındakilerin sizi desteklemediği yönünde eleştiri var? Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

O konularda fazla yorum yapmak istemiyorum. Başkan destekliyorsa bir şeyler gördü demektir. Desteklemeyenlere saygı duymak lazım. Kamuoyunda herkes herkesi destekleyecek diye bir şey yok. Kimse kimsenin kara kaşına hasta değil. Tepedeki insan bir şeyler görüyor ki destekliyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Diğerlerin desteklememesi benim sorunum değil. Son dönemde onların da desteklediğini biliyorum. İşimi biliyorum. Vicdanen çok rahatım. En iyi şekilde çalışıp başarıya gitmek istiyoruz. Olacağına inanıyorum.

Camiada umutsuzluk olmasına rağmen siz şampiyonluk yarışında umutlu olduğunuzu söylüyorsunuz. Bunun nedeni ne?

Trabzon’da denge yok. İşin ortası asla olmaz. Ya en yüksekte sevinç ya da en altta hüzün. Oynanan maçlardan sonra bu duygu değişiyor. Tek maçla dünya şampiyonu olup, küme düşmüyorsunuz. Benim yapacağım bir şey yok. Kamuoyu bir anda oluşuyor. Örnek olarak Romanya’da oynadığımız maç sonrası sanki burada dünyanın sonu gelmiş gibi davranıldı. Bunu bir türlü çözemedim. O hava idmana bile hükmediyor. Şimdi de aynı karamsar hava oluşturuluyor. Alıştık en iyisini yapacağız.

Tomas Jun’un iyi çalıştığın söylediniz. Ancak sadece 1 maçta kadroya girebildi. Ne zaman şans vereceksiniz? Ayrıca Jefferson konusunda neler düşünüyorsunuz?

Burada takılıp kalmamalıyız. 2 sene oynamayan bir oyuncuyu ben alıp idmana çıkartmışım. Neden oynatmadığım konuşuluyor. 28 oyuncudan hangisini oynatmasam onu malzeme yapanlar var. Ama buna alıştım. Kimi ne zaman nerede oynatacağımı iyi biliyorum. Oyundan çıkarırım, oynatmam. Benim bileceğim iş. En büyük zaafımız forvette top tutamıyoruz. Ben sürekli istatistik yapıyorum. Kasımpaşa maçında 4 forvet oyuncusunun kaptırdığı top 56. Bazı şeyleri dışarıdaki insandan daha iyi biliyorum. Hiçbir oyuncuyu kamuoyunun önüne atmam. Her şeyi yüzlerine anlatırım. Jefferson’a neler yaptığımı bilmiyorsunuz. Oyuncu duygusaldır. Oynamayınca konuşur. Olayın gerçeğini bilmiyorsunuz. Sezona onunla başlayacaktım. Ama oynamaya cesaret edemedi. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a gitmek istedi. Sonra Avrupa’yı düşündü ama talep gelmedi. Ahmet o dönem iyi oynadı. Onun da hakkını yiyemezdim. İşin aslı öyle değil. Ben onların gençliğine veriyorum. Belki sizlerin de yerinde olsam düz mantıkla hareket ederim.

Teknik Direktörümüz Ziya Doğan toplantının sonunda tüm spor camiasının Ramazan bayramını kutladı.
dj_gürhan
dj_gürhan
ÇAVUŞ

http://www.haldunkosaylisesi.tr.gg